szkolenie Array warsztaty Array .
Goethe Institut w Warszawie: MO(NU)MENT
konkurs fotograficzny
27.5.–25.10.2013
Projekt Instytutów Goethego w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, Wilnie i Warszawie.
Partner konkursu w Polsce: Dom Spotkań z Historią
Pomniki, tablice, szyldy, loga… Zewsząd otaczają nas symbole – powszednie i obce, nowe i stare. Widzimy je lub nie, interpretujemy i rozumiemy albo nie. Jak pomniki historyczne postrzegają młodzi ludzie? W jaki sposób symbol wpływa na swoje otoczenie? I na odwrót – jak wpływ wywiera otoczenie na postrzeganie monumentów i symboli? Czy uliczna tablica informacyjna może także funkcjonować jako symbol?
Szukamy fotograficznych odpowiedzi na te pytania.
seminarium Array .
Realizując projekt MO(NU)MENT, chcielibyśmy pokazać, jaki stosunek ma dziś młode pokolenie do symboli w przestrzeni publicznej, zwłaszcza do pomników. Zapraszamy młodych ludzi w wieku 16–25 lat do udziału w „debacie fotograficznej” i do przedstawienia własnych impresji na temat pomników i symboli. Najlepsze zdjęcia wybierze jury z udziałem fachowców.
Fotografie powinny przedstawiać pomniki, szyldy, tablice i inne symbole w przestrzeni publicznej. Mogą to być zarówno symbole istniejące dziś, jak i ślady zaginionych symboli z przeszłości. Nośnikiem ma być obraz cyfrowy w szerokim znaczeniu – fotografie mogą być poddane obróbce, mile widziane będą również kolaże.
szkolenie Array warsztaty Array .
Projekt będzie przebiegał w kilku fazach:
Faza 1: od 27.05.2013 do 23.08.2013
W pierwszej fazie powstanie specjalna strona na facebooku. W konkursie mogą brać udział osoby w wieku 16–25 lat, które interesują się przestrzenią miejską i fotografią. Każdy uczestnik może umieścić na facebooku maksymalnie trzy zdjęcia. Termin przesyłania prac w pierwszej rundzie upłynie 23 sierpnia 2013. Jury wybierze 20 najlepszych fotografii z każdego kraju, które przejdą do następnego etapu (faza 2).
Faza 2: od 16.09.2013 do 12.10.2013
W tej fazie poszczególne kraje zostaną skomunikowane ze sobą na facebooku. Autorzy 20 wybranych prac z każdego kraju będą dalej pracować nad zdjęciami i odnosić się do prac z pozostałych uczestniczących krajów. Zdjęcia będzie można komentować (maks. 3 zdania). Termin nadsyłania zdjęć w drugiej rundzie upłynie 12 października 2013.
seminarium Array .
Z najlepszych prac tej fazy powstanie cyfrowa mapa pamięci, która będzie umieszczona w Internecie (faza 3). Wyboru dokona jury, w skład którego wejdą przedstawiciele wszystkich uczestniczących krajów. Prace laureatów zostaną włączone do cyfrowej mapy pamięci. Jesteśmy przekonani, że rezultaty konkursu będą z pożytkiem dla nas wszystkich, ponieważ pozwolą one nam spojrzeć z nowej perspektywy na świat symboli i pomników.
Faza 3: październik
W tej fazie zostaną wybrane zwycięskie fotografie z drugiego etapu, a następnie powstanie mapa pamięci, która będzie udostępniona w Internecie.
Zobacz więcej na stronie:
http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl11115209v.htm?wt_nl=war21p l0613 szkolenie Array warsztaty Array .
2013-07-29